ΑΘΛΗΤΙΚΑ

13ο τουρνουά Καρπάθου – Κάσου: Τερμάτισε πτώτη η Όλυμπος – Περιμένει τον ημιτελικό

Η Όλυμπος έκανε το 4 στα 4 στο 13ο καλοκαιρινό τουρνουά της επαρχίας Καρπάθου, τερμάτισε πρώτη και αήττητη και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στην ημιτελική φάση. Οι Ολυμπίτες επικράτησαν των Σπόων με 59-53 και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους προς τον τίτλο. Στο ημίχρονο τα Σπόα προηγήθηκαν με +9, ωστόσο στη συνέχεια η Όλυμπος έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Εξάλλου, το πιο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης έκανε το Μεσοχώρι, το οποίο κέρδισε με 53-43 στο ντέρμπι τον Πρωτέα Απερίου. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα και το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μεσοχώρι ξέφυγε στο σκορ και πήρε τη σπουδαία νίκη. Τα τελευταία παιχνίδια της regular season (Σπόα- Μεσοχώρι το Σάββατο και Μενετές- Σπόα την Κυριακή) θα κρίνουν την τελική κατάταξη και τα ζευγάρια των ημιτελικών.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΠΕΡΙΟΥ- ΜΕΣΟΧΩΡΙ 43-53

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-9, 23-23(ημ.), 34-34, 43-53

Διαιτητής: Ξανθός

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΠΕΡΙΟΥ (Χριστοδουλάκης): Παχούντης 6, Παναγιώτου, Παπανικήτας, Σταματιάδης, Ρουμελιώτης 18(3), Σακελλαρίδης 4, Χριστοδουλάκης 11(3), Σοφίλας 4, Σακελλαρίδης.

ΜΕΣΟΧΩΡΙ (Σμούδιανης): Σταματιάδης 4, Μοσχονάς 19, Παραγυιός 2, Σμούδιανης, Μουλάς 7, Μακρής, Γαλάνης 8, Μαστρογιάννης 4, Μηναδάκης 9(1).

ΟΛΥΜΠΟΣ- ΣΠΟΑ 59-53

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-20, 22-31(ημ.), 44-39, 59-53

ΟΛΥΜΠΟΣ (Βασίλας): Χατζήπαπας 2, Τρατολάτης 5(1), Παπαδόπουλος 5(1), Φασάκης 4, Αρβανιτάκης 18, Γκιζέλης 9(2), Πρωτόπαπας 16(1).

ΣΠΟΑ (Σπηλιωτόπουλος): Δήμαρχος Η. 7(1), Αδαμάκης 20(1), Ματσάγκος Ν. του Γ. 17(3), Στασινόπουλος 4, Ματσάγκος Ν. του Κ. 4, Διακολιός, Χαλκιάς, Δήμαρχος 1.