ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Basket League: Ήττα για τον Κολοσσό από τη Λάρισα!

Ήττα με 71-63.

Η Λάρισα πήρε… φωτιά στην τέταρτη περίοδο και επικρατώντας 71-63, στη Ρόδο, απέχει μία νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Επιμέρους σκορ 10-21 έκαναν οι παίκτες του Τακιανού στο τέταρτο δεκάλεπτο, μαζεύοντας συνολικά 52 ριμπάουντ! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μούντι με 20 πόντους, με τον Κρουμπάλι να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16π. και 11 ριμπάουντ.Από τους γηπεδούχους, οι οποίοι «πληγώθηκαν» από την αστοχία στην περιφέρεια (5/28 τρίποντα), ξεχώρισαν οι Ποτ, Μαργαρίτης και Γουίλιαμς με 11π. ο καθένας.

Πολύ καλή αρχή από τον Κολοσσό, ο οποίος προηγήθηκε αρχικά 7-0 και μετά πήγε στο +9 (11-2), στο 4’. Στη συνέχεια, η Λάρισα έβγαλε αντίδραση με Μούντι και Κρουμπάλι και ανεβάζοντας ρυθμούς, πλησίασε στο καλάθι (16-14), στο 7’. Οι Ροδίτες απάντησαν με απανωτές άμυνες και με μπροστάρη τον Σλαφτσάκη για το +8 (22-14), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο +9 (28-19).

Μέσα από την άμυνά της, η Λάρισα πήρε τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Ζάρα και Μάριτς, ισοφάρισε (30-30), στο 15’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με τον ίδιο τρόπο και τον Μαργαρίτη για το +4 (34-30), με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ άστοχες μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +5 (36-31).

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +9 (42-33), ενώ διατήρησε την απόσταση ασφαλείας (46-39), μέχρι το 25’. Εκεί, η Λάρισα έβγαλε αντίδραση, μέσα από την άμυνά της και με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη έκανε επιμέρους σκορ 2-11, για το προβάδισμα (48-50), στο 29’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι απάντησαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σερί 5-0 (53-50).

Με τους Κρουμπάλι και Μούντι, η Λάρισα μπήκε εντυπωσιακά στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-11, ξέφυγε στο +6 (55-61), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, με τους Κρουμπάλι και Ζάρα να στέλνουν τη διαφορά στο +10 (59-69), στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα της Θεσσαλίας έκανε διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 63-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71