ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γυναίκες: 3-1 η Τελχινίδα τον Διαγόρα

Με νίκη προχώρησε στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος γυναικών η Τελχινίδα.

Οι περσινές πρωταθλήτριες επικράτησαν στο Βενετόκλειο του Διαγόρα με 3-1 σετ.  Αν και με σημαντικές αρκετές απουσίες τα κορίτσια της Τελχινίδας πήραν σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-18. Στο επόμενο, η ομάδα του Λοΐζου Παπακωνσταντίνου εμφανίστηκε πιο αποφασισμένη και με όπλο το δυνατό σερβίς και τις εκπληκτικές αμυντικές ενέργειες έκανε το 1-1 στα σετ (19-25).  Στα δύο επόμενα σετ παρ’ όλο που κυριάρχησαν τα λάθη και από τις δύο ομάδες, τα κορίτσια της Τελχινίδας ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά και χωρίς να δυσκολευτούν (25-13, 25-14) πήραν τους 3 βαθμούς της νίκης.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ σε 98΄(25-18 σε 25΄,19-25 σε 27΄,25-13 σε 23′ και 25-14 σε 23΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κέλυ Δαουτοπούλου) Βάγια Ντουλμπέρη, Θεοφανία Ραμπατζίκου, Πάολα Σουσάρι, Αριέτα Τερζίου, Βασιλική Χρυσοβέργη (λ), Κριστιάνα Ζντράβα, Σταματίνα Γκιζέττη, Νικολέτα Γκίκα (λ), Κάλλια Θαρρενάκη, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Μήνα Προύφα και Γκιούλ Μπεκίρογλου

Διαγόρας: (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου) Ελένη Αθανασάκη, Μαρίνα Διακάκη, Χρυσάνθη Κάππα, Χαριτωμένη Μαυρίδου, Μαρία Μοσχίδου, Δήμητρα Μοσχοβάκη, Δέσποινα Μπάρκα, Αμαρίλντα Ντερβίση, Αναστασία Παλέτα (λ), Ηλέκτρα Πετροπούλου, Μιχαέλα Χαμίτ (λ), Ευαγγελία Χατζησταυρίδη και Χριστίνα Χρυσοχοΐδη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Μαίρη Παπαδούλη, Μαρία Ινγγλέση και Παναγιώτης Μπαλής.

Στα άλλα ματς των γυναικών, το Ροδίων άθλησις νίκησε εκτός τον Φοίνικα με 0-3 και στην Κω ο ΠΑΟΚ επικράτησε με το ίδιο σκορ του τοπικού Ανταγόρα.