ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Κολοσσός – Άρης 90-86: Ανατροπή και νίκη… παραμονής

Κάνοντας καταπληκτική τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα κόντρα στον Άρη και να πάρει μία σπουδαία νίκη με 90-86 για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Από την αρχή η αναμέτρηση ήταν πάρα πολύ αμφίρροπη, αφού τόσο Κολοσσός αλλά και ο Άρης, το μόνο αποτέλεσμα που ήθελαν ήταν μονάχα η νίκη.

Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε 17-17, με τις δύο ομάδες να δείχνουν πολύ μεγάλη διάθεση στην επίθεση αλλά και την άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα, ο Άρης έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα όντας πολύ εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου και προσπαθούσε να χτυπήσει τις αδυναμίες της ομάδας της Ρόδου, κάτι που κατάφερε παίρνοντας ένα προβάδισμα έξι πόντων (43-37).

Τα πράγματα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως άρχισαν να αλλάζουν, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν… στροφές, φέρνοντας το ματς στο 46-46.

Ο Άρης άμεσα «ξύπνησε» και με ένα επιμέρους σκορ 12-3 ξέφυγε με 58-49, ενώ… έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 61-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με εννιά λεπτά να απομένουν είχαν μία διαφορά 12 (67-55) πόντων.

Ακόμα και αυτό δεν ήταν όμως αρκετό για να του δώσουν τη νίκη. Ο Κολοσσός είχε αρκετά καθαρό μυαλό και ψυχραιμία, με αποτέλεσμα να αρχίσει να μειώνει και να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά πριν το τέλος σε 73-73.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άρχισαν να ξεφεύγουν και να μην κοιτούν πίσω. Κάνοντας το 83-77, με 33 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει ξανά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 87-86, ενώ ο Μποχωρίδης έκανε λάθος λίγο πριν το τέλος και δεν μπόρεσε να αλλάξει τα πράγματα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λοβ με 23 πόντους και Γκρίφιν με 18, ενώ για τους ηττημένους ο Μποχωρίδης έμεινε ένα ριμπάουντ μακριά από το τριπλ-νταμπλ, έχοντας 24 πόντους, 10 ασίστ και εννιά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 13 (6/8 δίποντα), Γκρίφιν 18 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβ 23 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12/13 βολές, 7 ασίστ), Ντάνιελς 10 (1), Κρομά 11 (1/6 τρίποντα), Μπρέιζελτον, Τσαλμπούρης 11 (1), Μωραΐτης, Τουντζιαράκης 2, Παύλος 2

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 24 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 2, Ντραγκίσεβιτς 20 (9/15 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 10 (1), Μπράουν 3, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Μόρις 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)