ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κυπελλούχος η Α.Ε.Ρ.Α.!

Οι Αφαντενοί κέρδισαν με 2-1 τον Φοίβο Κρεμαστής στον τελικό που διεξήχθη με την παρουσία 1.000 φιλάθλων στο ”Οικονομίδειο” και κατέκτησαν την πρώτη κούπα της ιστορίας τους στο κύπελλο Δωδεκανήσου!

ΚΥΠΕΛΛΛΟΥΧΟΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ Η Α.Ε.Ρ.Α.! Οι Αφαντενοί έγραψαν τη δική τους ”χρυσή” σελίδα κερδίζοντας στον τελικό με 2-1 τον Φοίβο Κρεμαστής και κατέκτησαν την πρώτη κούπα της ιστορίας τους. Στο κατάμεστο «Οικονομίδειο» (από 1.000 και πλέον φιλάθλους), η Α.Ε.Ρ.Α. εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αποβολή του Καραγεωργίου και πήρε τη νίκη με το γκολ του Αρφαρά.
Ο Φοίβος Κρεμαστής ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Α.Ε.Ρ.Α. ανέβασε στροφές και έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρει στο 23ο λεπτό με τον Φιλιππάκο. Οι Αφαντενοί έμοιαζαν πιο απειλητικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου, με τον Φοίβο να αντιδράει προς το τέλος το ημιχρόνου και να έχει δύο καλές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Στο β’ ημίχρονο ο Φοίβος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως η αποβολή του Καραγεωργίου και το γκολ του Αρφαρά, έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της Α.Ε.Ρ.Α, που πέτυχε τη νίκη τίτλου στο «Οικονομίδειο».

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
1ο: Μεγάλη ευκαιρία με το «καλημέρα» για τον Φοίβο Κρεμαστής… Ο Κιοσέογλου εκτέλεσε το φάουλ, αδράνησαν οι αμυντικοί της Α.Ε.Ρ.Α., η μπάλα στρώθηκε στον Μικκιού ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει πάνω στους γηπεδούχους και να απομακρύνεται…
9ο: Επικίνδυνη χαμηλή σέντρα του Τζουανάκη, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας, που κατέληξε άουτ
20’: Απίστευτο λάθος του Μόσχου, ο Αρφαράς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έχασε το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Α.Ε.Ρ.Α.
23’:1-0 η Α.Ε.Ρ.Α. Εξαιρετική ενέργεια των τυπικά γηπεδούχων, ο Κοντός έδωσε στον Φιλιππάκο, κι αυτός σε κενή εστία σκόραρε για τους Αφαντενούς.
32’: Σέντρα του Ορφανίδη Ν., παραλίγο αυτογκόλ σε κεφαλιά του Πομπού, η μπάλα… κόρνερ.
34: Νέα σέντρα του Ορφανίδη Ν. κεφαλιά του Κιοσέογλου, έδιωξε σε κόρνερ ο Θανόπουλος
37’: Σουτ του Τζουανάκη, δεν ανησύχησε ο Κεφάλας
41: Σέντρα του Ταφάνι, ο Κιοσέογλου δεν μπόρεσε να σουτάρει, αφού παρενέβησαν οι αμυντικοί της Α.Ε.Ρ.Α.
45’: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα του Κιοσέογλου, πετάχτηκε στο «παραθυράκι» ο Θανόπουλος και έδιωξε σε κόρνερ.
50’: Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Χατζησάββα, έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Θανόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ
57’ 1-1 Ο ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ… Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου και η μπάλα στα δίχτυα της Α.Ε.Ρ.Α.
71’: Ο Φοίβος μένει με 10 παίκτες, αφού αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καραγεωργίου, ο οποίος πέρασε στο ματς στο ημίχρονο.
75’: Ο Τζουανάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία αλλά το πλασέ του από ευνοϊκή θέση, πέρασε άουτ
80’: 2-1 Η Α.Ε.Ρ.Α… Πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια της Α.Ε.Ρ.Α., ο Τζουανάκης πλάσαρε με τον Κεφάλα να αποκρούει, όμως πήρε το ριμπάουντ ο Αρφαράς και πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την Α.Ε.Ρ.Α.
93’: Το σουτ του Κιοσέογλου κόντραρε στους αμυντικούς
*Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο, υπό τις ήχους της φιλαρμονικής του Δήμου Ρόδου.
*Η Α.Ε.Ρ.Α. και ο Φοίβος Κρεμαστής τίμησαν τον Ανδρέα Σταύρου για την προσφορά του στο δωδεκανησιακό ποδόσφαιρο. Ο τελικός του κυπέλλου ήταν το τελευταίο παιχνίδι στη σπουδαία καριέρα του έμπειρου προπονητή και οι δύο ομάδες, του ετοίμασαν μία πολύ όμορφη έκπληξη.
*Η Ε.Π.Σ.Δ. τίμησε τον Τσαμπίκο Ρούφα για τη συμμετοχή του στους Deaflympics. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της επιτροπής πρόληψης και αντιμετώπισης της βίας και αντιπεριφερειάρχης Κάλλιστος Διακογεωργίου.

Α.Ε.Ρ.Α. (Ανδρέας Σταύρου): Θανόπουλος, Κορλός, Πομπού, Φυλακούρης, Παπασταματίου, Φλεβάρης (55’ Τομσιού, 94’ Πλύγκος), Νικήτας, Κοντός (85’ Μάρκο Σίλβα), Αρφαράς, Τζουανάκης, Φιλιππάκος (55’ Κασιώτης)
ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (Γιώργος Σάββενας): Κεφάλας, Ταφάνι (84’ Κουδούνης), Ορφανίδης Ν., Δαφερέρας Σ. (46’ Ορφανίδης Σ.), Κρητικός, Μπαϊρακτάρης (84’ Μουζιούρας), Χατζησάββας, Μικκιού (94’ Πιπέρης), Πεταυράκης (46’ Καραγεωργίου), Κιοσέογλου, Μόσχος.