ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μυθικός Βεζένκοφ «έσωσε» το αήττητο του Ολυμπιακού στη Ρόδο!

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ στα 5,6” πριν από τη λήξη, ο Ολυμπιακός νίκησε 80-79 τον άκρως ανταγωνιστικό Κολοσσό Ρόδου και διατήρησε το αήττητο (16-0) στην Basket League!

Το ματς
Με τους Χατζηδάκη, Χρυσικόπουλο, Γιαννόπουλο, Ντίξον και Κατσίβελη ξεκίνησε ο Κολοσσός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Το πολύ νωθρό πρώτο τρίλεπτο των «ερυθρόλευκων» εκμεταλλεύτηκαν οι Ροδίτες, οι οποίοι προηγήθηκαν 5-0, ενώ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα του Γιαννόπουλου έφτασαν στο +7 (15-8), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, ισοφάρισαν (20-20), ενώ με τρίποντο του Βούλγαρου φόργουορντ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (22-23).

Τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός και στην αρχή της δεύτερης περιόδου για την ανατροπή και το +4 (28-24). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 5-0 με Πίτερς και Σλούκα για το προβάδισμα (28-29), στο 14’. Η απάντηση των Ροδιτών ήρθε από τους Μορέιρα και Χρυσικόπουλο για ένα σερί 9-0, που τους έστειλε ξανά στο +7 (36-29), στο 15’. Με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε σερί 5-0 και πλησίασε στο καλάθι (36-34), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν μόνο λάθη και με ένα καλάθι του Κατσίβελη οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (38-34).

Ο Κολοσσός μπήκε «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +9 (46-37), στο 22’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς ακολούθησε ένας άτυπος… διαγωνισμός τριπόντων από Ντίξον και Βεζένκοφ, με τους γηπεδούχους να είχαν σταθερά τη διαφορά τους στο +7 (54-47), μέχρι το 24’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με άμυνες και με επιμέρους σκορ 1-7 πλησίασαν στον πόντο (55-54), στο 27’. Ωστόσο, οι Ντίξον και Γιανγκ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα να πάρει το προβάδισμα και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Κολοσσό στο +3 (63-60).

Με καλή άμυνα και τον Μπλακ μέσα από τη ρακέτα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 5-0 για το προβάδισμα (63-65). Όμως, η άστοχη επιμονή των «ερυθρόλευκων» από την περιφέρεια και οι Γιανγκ και Μορέιρα έστειλαν τον Κολοσσό στο +5 (72-67), στο 34’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν (72-72), με τον Μορέιρα με βολή να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (73-72), στο 36’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και με τους Μπλακ και Λαρεντζάκη πήγαν στο +4 (73-77), αλλά τα τρίποντα των Γιανγκ και Γιαννόπουλου έδωσαν στους Ροδίτες ξανά το προβάδισμα (79-77), στο 1:30’’ πριν από τη λήξη. Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνες και με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στα 5,6” πέρασε ξανά μπροστά, με τον Κατσίβελη να αστοχεί στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντίξον 14 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 6 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γιαννόπουλος 17 (4/10 τρίποντα), Σμιθ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Σταρκς 2, Μορέιρα 10 (3/10 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τζέιμς 11 (2), Κόφι 3 (5 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (5 ασίστ), Κάναν 6 (2/6 τρίποντα), Φαλ 3 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 33 (4/5 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 14 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σλούκας 5 (4 ασίστ, 5 λάθη), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (2/2 δίποντα, 5/5 βολές).

Πηγή: sport-fm.gr