ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

ΡΣΦΠ Τελχινίς: Σημαντικές νίκες το σαββατοκύριακο

Νίκησαν και τον ΠΑΟΚ οι γυναίκες

Την καλή τους αγωνιστική κατάσταση επιβεβαίωσαν την Κυριακή οι γυναίκες της Τελχινίδας. Οι κυπελλούχες Δωδεκανήσου, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος γυναικών, επικράτησαν με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ και διατηρήθηκαν στην κορυφής της βαθμολογίας.

Οι νικήτριες είχαν περισσότερες επιθετικές επιλογές, στάθηκαν πολύ καλά αμυντικά, πίεσαν στο σερβίς και με εξαίρεση την αρχή του 1ου σετ είχαν συνεχώς τον έλεγχο στο σκορ.

ΠΑΟΚ Ρόδου-ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 84΄(18-25 σε 32΄,19-25 σε 22΄,20-25 σε 30΄)

ΠΑΟΚ: (Πάνος Δικαστόπουλος) Ευρύκλεια Βαρδιδάκη, Μαρία Φραντζέσκου, Ελένη Ζωάννου, Ειρήνη Δέμελου, Χαρά Μαυρίδου, Κόνη Κλαδίτη, Ευγενεία Μουρούτη (λ), Ντιλέκ Χουσεΐν, Σμαράγδα Αφεντάκη (λ), Μαρίνα Καραγιάννη, Ματίνα Γιαννέλη, Ματίνα Αμερικάνου, Μαρία Βρατσάλη και Αγλαΐα Σκορδά,

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Βασιλική Λυκούδη, Ραφαέλλα Ζωγράφη, Μίρκα Στρατάκη, Πάολα Σουσάρι, Νικολέτα Γκίκα (λ), Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Σταυρούλα Καλιόζη, Σεβγκή Τσερκές-Σουτζίου, Βάγια Ντουμλέρη, Νεράιδα Σεφέρη, Ειρήνη Σφυρίου και Αριέτα Τερζίου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης, η Μαρία Ινγγλέση και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Νίκη στο τάι μπρέικ για τις κορασίδες

Αγωνιζόμενες με σημαντικές απουσίες οι κορασίδες της Τελχινίδας κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο τους απέναντι σε ένα πολύ καλό Ροδίων άθλησις που βρέθηκε πολύ κοντά στην ανατροπή.

Οι αθλήτριες του Νικόλα Αρβανίτη όταν βρέθηκε να χάνουν με 0-2 σετ, αντέδρασαν αποτελεσματικά και ισοφάρισαν σε 2-2.

Στο καθοριστικό 5ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 9-9 ενώ στη συνέχεια το Ροδίων απέκτησε σημαντικό προβάδισμα με 12-9.

Στο κρίσιμο αυτό σημείο οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά έπαιξαν χωρίς κανένα λάθος. Μείωσαν σε 12-10 με επίθεση της Θαρρενάκη και σε 12-11 με άσο της Γκίκα. Η ισοφάριση ήρθε μετά απόψάουτ επίθεσης της Ευθυμίου ενώ η Θαρρενάκη με πλασέ έκανε το 12-13. Η Ζντράβα με δυνατή επίθεση στη διαγώνιο έγραψε το 12-14 για να τελειώσει το σετ με έναν ακόμα άσο της Γκίκα.

Ροδίων άθλησις-ΡΣΦΠ Τελχινίς 2-3 σετ σε 118΄(22-25 σε 27΄,13-25 σε 22΄,25-20 σε 22΄,25-21 σε 20΄ και 12-15 σε 20΄)

Ροδίων άθλησις: (Νικόλας Αρβανίτης) Ασημακοπούλου, Γενημανώλη, Ευθυμίου, Αμπελά (λ), Κουμάρου, Ι. Κρόκου, Κ. Κρόκου, Μαύρου, Μαχραμά, Παπαδοπούλου και Πιττα,

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μελίνα Γιακουμάρου, Αλέξια Γκιάτα, Βιβή Μαγριπλή (λ), Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Χρυσή Παρίση, Κωνσταντίνα Μωραΐτη, Γκιουλ Μπεκιρογλου, Νικολέτα Γκίκα Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη, Λυδία Ξένου (λ), Σεβγκή Τσερκές-Σουτζίου,

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

3-0 τον Διαγόρα οι παγκορασίδες

Με νίκη συνέχισαν οι “μικρές” της Τελχινίδας αφού το Σάββατο στο Βενετόκλειο νίκησαν  για το πρωτάθλημα παγκορασίδων τον Διαγόρα. Παρ’ όλο που το ταμπλό έγραψε 3-0 τα κορίτσια της Κέλυς Δαουτοπούλου δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν αφού δε βρήκαν ποτέ ρυθμό και φαινόταν “παγωμένες” σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΓΣ Διαγόρας 3-0 σετ σε 69΄(25-21 σε 27΄,27-25 σε 22΄και 25-16 σε 20΄)

Τελχινίς: (Κέλυ Δαουτοπούλου) Αγγελική Βήτου (λ), Νομική Γενναιοπούλου, Φωτεινή Γενναιοπούλου, Ιφιγένεια Γούδα, Χριστίνα Δογιάμα, Νεφέλη Δουλγέρη, Κριστιάνα Ζντράβα, Ιωάννα-Μαρία Ζωγράφη, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Αγάπη Ροδίτη, Χρυσή Παρίση (λ), Κατερίνα Σταμάτη και Ιωάννα Χατζηδάκη.

ΓΣ Διαγόρας: (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου) Γιαννακού, Ζαμπετούλα, Καραγιάννη, Κατζο, Μαυρίδου, Χατζηβάσιλα, Χατζησταυρίδη και Χρυσοχοΐδη.