ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΡΣΦΠ Τελχινίς: Βήμα τίτλου για τις γυναίκες

Μια μεγάλη νίκη που της δίνει το προβάδισμα στη σειρά των τελικών του γυναίκειου πρωταθλήματος πέτυχε η Τελχινίδα την Πέμπτη (7/4) νικώντας στο Βενετόκλειο το Ροδίων άθλησις με 3-0 σετ.

Η σημαντική αυτή νίκη ήρθε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το σκορ αφού στα δύο πρώτα σετ η νικήτριες κατάφεραν να ξεφύγουν μόνο στους τελευταίους πόντους (25-22 και τα  δύο σετ) . Στο 2ο σετ μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 13-19.

Στο 3ο σετ η επικράτηση των αθλητριών του Νίκου Τσιντομηνά ήταν καθολική αφού το σετ αφού το σετ τελείωσε με 25-12.

Το ‘βάθος’ του πάγκου της Τελχινίδας και το πάθος για τη νίκη ήταν οι καθοριστικοί παράγοντες στον 1ο αυτό τελικό των playoffs. Τώρα οι φετινές κυπελλούχες χρειάζονται μια ακόμη νίκη για να στεφθούν για ένατη φορά πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου και θα έχουν αυτή την ευκαιρία σήμερα Σάββατο, στις 7μμ, στο κλειστό του Ροδίων άθλησις εκεί που οι δύο διεκδικητές του τίτλου θα έρθουν αντιμέτωποι στον 2ο τελικό.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων άθλησις 3-0 σετ 69΄(25-22 σε 22΄, 25-22 σε 27΄ και 25-12 σε 20΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Πάολα Σουσάρι, Σταματίνα Γκιζέττη, Σταυρούλα Μαργαρίτη, Ραφαέλλα Ζωγράφη, Βάγια Ντουλμπέρη, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Μίρκα Στρατάκη, Αριέτα Τερζίου, Βασιλική Λυκούδη, Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη (λ), Σεβγκή Τσερκές,  Παρασκευή Τσιλιμίγκα και Σταυρούλα Καλιόζη.

Ροδίων άθλησις: (Νίκος Μακρής) Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Μαρία Αντωνίου, Ραφαέλα Γενημανώλη, Ελένη Γιακουμάκη, Αγάπη Ευθυμίου, Τζένη Κιόρρι, Κων/να Κρόκου, Ηλιάνα Μαύρου, Χεριφέ Νουρεδίν, Άντζελα Ντέμο, Ευαγγελία Πάχη, Μαρίνα Τζανουδάκη και Χαρούλα Φραντζή.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Νίκος Χατζησταυρίδης, Ευθύμης Καλημεράκης και Μαρίνα Παπαβασιλείου