ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Τελχινίς: Με το δεξί στο 2022

Με νίκες ξεκίνησαν το 2022 τα αναπτυξιακά τμήματα βόλεϊ της Τελχινίδας.

Το Σάββατο οι νεάνιδες επικράτησαν εκτός έδρα του Φοίνικα ενώ την Κυριακή όταν τα δύο σωματεία βρέθηκαν αντιμέτωπα την επόμενη ημέρα στο Βενετόκλειο τη φορά αυτή για το πρωτάθλημα κορασίδων, η Τελχινίδα ήταν ξανά η νικήτρια,

Μετά και τους δύο αυτούς αγώνες οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά ολοκλήρωσαν αήττητες (8 στα 8) την α΄ φάση του πρωταθλήματος κάτω των 20 ενώ στις κορασίδες ήταν η 4η νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Το Σάββατο στην Κρεμαστή η Τελχινίδα η απώλεια του 1ου ήταν αποτέλεσμα της κακής απόδοσης σε άμυνα και υποδοχή. Στη συνέχεια όμως βελτιώνοντας τα δύο αυτά τεχνικά στοιχεία έγινε πιο αποτελεσματική στην επίθεση και κατάφερε να επικρατήσει άνετα στα τρία επόμενα σετ κατακτώντας μαζί με τη νίκη και την 1η θέση της α΄ φάσης που θα την φέρει αντιμέτωπη στον ημιτελικό του fina-4 με τον 4ο της βαθμολογίας Διαγόρα.

ΑΕΣΠ Φοίνικας-ΡΣΦΠ Τελχινίς 1-3 σε 96΄(25-22 σε 27΄, 19-25 σε 25΄, 16-25 σε 24΄και 10-25 σε 20΄)

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Ειρήνη Γεράκη, Καλλιόπη Κουκιά (λ), Γεωργία Τριανταφύλου, Καθολοκή Κουκιά, Ραφαέλλα Κουκιά, Ηλιάνα Νόβα, Ελένη Πότσου, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Αλεξάνδρα  Τοντόροβα και Σωτηρία Τύπου

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Σταυρούλα Καλιόζη, Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Αλέξια Γκιάτα, Πάολα Σουσάρι, Σταματίνα Γκιζέττη (22π), Ραφαέλλα Ζωγράφη (11π), Γκιουλ Μπεκιρογλου, Νικολέτα Γκίκα (λ), Βασιλική Χρυσοβέργη (λ), Κριστιάνα Ζντράβα (6π), Κάλλια Θαρρενάκη, Μελίνα Γιακουμάρου (1π), Σεβγκή Τσερκές (1π) και Αριέτα Τερζίου(8).

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Σάββας Πάττας και ο Ευθύμης Καλημεράκης.

Στις κορασίδες, οι μικρές της Τελχινίδας έκαναν το 4 στα 4 αφού νίκησαν την Κυριακή στο Βενετόκλειο τον Φοίνικα με 3-1.

Η Τελχινίδα ήταν πολύ καλή στην άμυνα, είχε τις επιθετικές λύσεις και γενικά ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της με εξαίρεση το 2ο σετ που κέρδισαν στις λεπτομέρειες οι αθλήτριες του Νίκου Αντωνιάδη.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΑΕΣΠ Φοίνικας 3-1 σε 96΄(25-14 σε 22′, 25-27 σε 27΄, 25-18 σε 22΄και 25-19 σε 25΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Παρασκευή Τσιλιμίγκα (3π), Αλέξια Γκιάτα, Μιχαέλα Ευσταθίου, Σταματίνα Γκιζέττη (28π), Γκιουλ Μπεκιρογλου (5π), Νικολέτα Γκίκα (λ), Λυδία Ξένου (λ), Κριστιάνα Ζντράβα (8), Κάλλια Θαρρενάκη (7π), Μελίνα Γιακουμάρου (3π), Σεβγκή Τσερκές (1π), Πέγκυ Σκαλτσά και Χρυσή Παρίση.

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Δανάη Καραγιάννη, Καλλιόπη Κουκιά, Ραφαέλλα Κουκιά, Μαρία Μπαλάκη, Ηλιάνα Νόβα, Ελένη Πότσου, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Αλεξάνδρα Τοντόροβα, Γεωργία Τριανταφύλλου, Σωτηρία Τύπου.